Hava durumu uyarısı… Yağış geliyor… İl il açıklandı: Önümüzdeki 4-5 güne dikkat


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre bugün gök gürültülü sağanak, Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde etkili olacak.

Gök gürültülü sağanak yarın yurdun iç, kuzey ve kuzeybatı bölgelerinde görülecek. Yağışların Çankırı ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki hafta yurdun tamamında yağış görülecek. Yağışların kuzey ve iç kesimlerde genellikle yağmur, yer yer sağanak, kalan kesimlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Salı günü rüzgarın Marmara’nın güneybatısı ile Ege’nin kuzeyinde kuzeydoğu yönlerden kuvvetli eseceği öngörülüyor.

Yeni haftada hava sıcaklıkları yağışlı sistemle birlikte bir miktar düşerek mevsim normalleri civarında seyredecek. Sosyal medya hesabından açıklama yapan meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen önümüzdeki 4-5 güne dikkat çekti.

“Bugün İç Anadolu öğleden sonra yağmurlu, gece İstanbul da yağmurlu. Sıcaklık Marmara ve Karadeniz’de Nisan ayı ortalamasına dönecek…”

“Diğer bölgelerde ortalamanın üzerinde devam edecek. Toz İç Anadolu ve Doğu Akdeniz’de bugün ve yarın devam ediyor. Pazartesi Güneydoğu’da da görülecek” mesajını paylaştı.

Sabah’ın haberine göre, Prof. Dr. Şen, “Yağmur bekleyen çiftçilere; Önümüzdeki 4-5 gün Trakya, İç Ege, Doğu Anadolu’nun doğusu hariç diğer bölgelere yağmur geliyor” ifadelerini kullandı.

Şen sözlerini şöyle noktaladı: “İstanbul bugün açık, gece yağmurlu 19 C°. Sıcaklık 3-4 gün değişmiyor. İzmir, Antalya 25 C°. Ankara, çamur yağmurlu 24°. Adana’da toz var, öğleden sonra kuzeyinde çamur yağabilir 33 C°.”

Öte yandan bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

ANKARA

Parçalı ve çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, 24 derece

İSTANBUL

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu gece saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, 19 derece

İZMİR

Parçalı ve az bulutlu, 25 derece

ADANA

Parçalı ve az bulutlu öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 33, derece

ANTALYA

Parçalı ve az bulutlu, 25 derece

SAMSUN

Parçalı ve çok bulutlu, 19 derece

TRABZON

Parçalı ve çok bulutlu, 18 derece

ERZURUM

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, 24 derece

DİYARBAKIR

Az bulutlu 31, derece

Orta ve Doğu Toroslar, İç Anadolu (Eskişehir), Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kastamonu, Karabük, Bolu, Düzce, Erzurum, Erzincan, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde de yer toz taşınımı bekleniyor.

Hava sıcaklığının Marmara, Kuzey Ege ve Karadeniz kıyılarında mevsim normalleri civarında, diğer bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir