Karslı çiftçiler sıcaktan bunalan atlarını dereye soktu

AA

Kars’ta çiftçiler, yük taşımak ve ulaşım için at kullanıyor.

Çiftçiler, artan sıcaklıklardan bunalan atları serinletmek için dereleri kullanıyor.

Kars’ın Selim ilçesinin Karahamza köyündeki dereye götürdükleri atlarını suda koşturup yüzdüren çiftçiler, hayvanlarını serinletirken aynı zamanda keyifli anlar yaşıyor.

Sıcaklık gündüz 30 derece

Selim ilçesinin Karahamza köyündeki genç çiftçiler, sıcaklığın gündüz 30 dereceye çıkmasıyla günlük işlerinde yük taşıma ve ulaşım için kullandıkları atlarını serinletmeyi ihmal etmiyor.

Dere köye 500 metre mesafede

Köyün 500 metre yakınındaki dereye götürdükleri atlarını suda koşturup yüzdüren çiftçiler, hem hayvanlarını serinletiyor hem de keyifli anlar yaşıyor.

“Atlar çiftçiler için çok önemli”

Köylülerden Yener Demirci, atların çiftçiler için çok önemli olduğunu söyledi. Sıcak havalarda atların rahat etmesi ve hasat zamanına hazır olması için dereye getirdiklerini belirten Demirci, şöyle konuştu:

Atlar, atalarımızın, dedelerimizin, tarla ekiminde kullanıp her işini yapan dünyanın en güzel akıllı hayvanlarıdır. Biz de bunlarla tarla ekip, taşımacılık yapıyoruz. Bunların da hakkı suya girmek, serinlemek, temizlenmek, yıkanmak. Biz de bugün abim ve kardeşlerimizle atlarımızı yıkayalım dedik. Havanın çok sıcak olması hayvanlara yansıdı. Biçim dönemi başlamadan biz de atlarımızı küçükken yüzdüğümüz bu büyük çaya getirdik. Hem kendimiz hem de atlarımızı yüzdürüyoruz.

“Havalar çok sıcak”

Ersin Aydoğan ise havaların çok sıcak olduğunu, bu nedenle atlarını yıkayıp serinletmek istediklerini anlattı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir